۵ نکته مهم برای ارائه یک کنفرانس کلاسی موفقیت آمیز

subtitlesمقالات

۵ نکته مهم برای ارائه یک کنفرانس کلاسی موفقیت آمیز

احتمالاً شما هم مثل اکثر دانش آموزان، ارائه مطلب، کنفرانس کلاسی، سخنرانی و ایراد نطق شفاهی در مقابل معلم و بقیه دانش آموزان را بی‌نهایت طاقت فرسا و استرس‌زا می‌دانید. اینکه در موقع ادای نطق در مقابل چندین نفر راحت نباشید کاملاً قابل درک است، چرا که احساس می‌کنید که تجربه کافی ندارید یا چه‌بسا استرس روی توانایی‌های شما تأثیر بگذارد. با این حال، روش‌هایی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید در هنگام ارائه و کنفرانس کلاسی خجالتتان را پشت سر بگذارید و بدون اینکه احساس عدم امنیت کنید، توانمندی خود را در برابر دیگران به نمایش بگذارید.

یادگرفتن مهارت سخنرانی در کلاس بسیار مهم است، زیرا داشتن مهارت‌های شفاهی می‌تواند آینده شغلی و شخصی شما را تغییر دهد. به همین دلیل ما مؤثرترین نکات در بهبود مهارت‌های شفاهی و ارائه یک کنفرانس کلاسی موفقیت آمیز را برای شما توضیح می‌دهیم و همه تردیدها و نگرانی‌هایتان را از بین می‌بریم. با توجه به این نکات ساده، مؤثر و مهم می‌توانید در کنفرانس‌های کلاسی خود بهتر و تأثیرگذارتر ظاهر شوید.

 

برای کنفرانس در کلاس مطالب و آیتم‌های پشتیبان تهیه کنید

ابزارهای دیداری – مانند تصاویر و اسلایدها – می‌توانند در تکمیل و غنی‌سازی مطالب‌تان به شما کمک کرده و آن‌ها را برای مخاطبین لذت‌بخش‌تر کنند. برای مثال می‌توانید از اسلایدهای پاورپوینت استفاده کنید تا بتوانید نکات کلیدی نطق خود را به شیوه جذابتر و دلپسندتری ارائه دهید. به علاوه، این منابع و ابزارها می‌توانند در صورت فراموشی مطالبتان نیز به شما کمک کنند. فقط یک نگاه به یادداشت‌های اسلاید می‌اندازید و دوباره ریتم سخنرانی کنفرانس خود را پی می‌گیرید.

 

سعی کنید تماس چشمی را در طول کنفرانس کلاسی حفظ کنید

یکی از نکات مهم برای ارائه موفقیت آمیز کنفرانس در کلاس، داشتن آرامش روانی است. احساس استرسی که در ابتدای ایراد سخنرانی خود دارید می‌تواند با یک ترفند ساده ولی مؤثر کاهش یابد: «به چشم‌های مردم نگاه کنید.» به این ترتیب در هنگام کنفرانس کلاسی به مخاطبان خود نزدیک‌تر می‌شوید و به آن‌ها مانند عوامل مزاحمی که باعث احساس عدم امنیت می‌شوند نگاه نمی‌کنید. تماس چشمی شما علاقه مخاطبین را برمی‌انگیزد؛ بدین ترتیب سخنان‌تان با انرژی بیشتری منتقل می‌شوند و پتانسیل برقراری ارتباط با شما و درک آنچه که می‌گویید افزایش پیدا خواهد کرد.

 

عبارت‌های کلیدی کنفرانس خود را حفظ کنید

فراموشی در هنگام ایراد کنفرانس کلاسی بزرگ‌ترین ترس بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان است که با حفظ کردن عبارات کلیدی هر بخش از سخنرانی می‌توانید از آن اجتناب کنید. با حفظ کردن کلمه ها و عبارات اصلی و کلیدی، حتی اگر در طول کنفرانس دچار فراموشی مقطعی شوید، باز هم می‌توانید سخنرانی خود را حول محور آن‌ها پایه‌ریزی کنید و به اصطلاح، گلیم‌تان را از آب بیرون بکشید. به کمک این شیوه، ریسک خراب‌کاری به علت فراموش کردن آنچه که در ادامه باید بگویید را کم می‌کنید، چون یک سری از عبارات را حفظ کرده‌اید که در طول سخنرانی به عنوان مرجع می‌توانند در خدمت شما باشند.

 

زیاد استرس نداشته باشید!

اگر برای ارائه یک کنفرانس کلاسی عالی، زیاد خودتان را تحت فشار قرار بدهید، به احتمال قریب به یقین نتیجه عکس چیزی که می‌خواهید عایدتان خواهد شد. بنابراین راحت باشید! خود را طوری برای نطق آماده کنید که انگار می‌خواهید برای دوستان شفیق خود یک داستان کوتاه تعریف کنید. سعی کنید مفاهیم مورد نظر را با کلمات خودتان و به شیوه خودمانی منتقل کنید. در این حالت اگر اشتباه کنید یا بعضی موارد را قاطی کنید خیلی به چشم نخواهد آمد. نکته مهم این است که خودتان را طبیعی و راحت نشان بدهید و استرستان را پنهان کنید. در این صورت اشتباهاتی که مرتکب می‌شوید کمتر توسط مخاطبین ( همچنین معلم‌ها!) تشخیص داده می‌شوند و در حین سخنرانی احساس راحتی بیشتری می‌کنید. همانطور که از قدیم (!) گفته اند: “Fake it until you make it!”

 

کنفرانس کلاسی خود را بارها تمرین و تکرار کنید

هر چه بیشتر کنفرانس کلاسی خود را تمرین کنید، بهتر است. اگر موقعیت‌هایی که نطق شما در کلاس خراب شده یا بیش از حد استرس داشته‌اید را تجزیه و تحلیل کنید، احتمالاً متوجه می‌شوید که برای ارائه سخنرانی خود کاملاً آماده نبوده‌اید. بهتر است که متن سخنرانی را به چند بخش تقسیم کنید. بعد از اینکه بر متن تسلط پیدا کردید، برای خودتان چند بار به صورت تمرینی سخنرانی کنید و سپس این کار را در مقابل دوستان نزدیک یا افراد خانواده خود (و یا حتی چند گلدان!) انجام بدهید. خویشان و دوستانی که برایشان سخنرانی می‌کنید باید بتوانند از شما انتقاد (سازنده) کنند و جنبه‌هایی که می‌توانید بهبود ببخشید را خاطرنشان کنند.

استفاده از این روش‌ها می‌تواند به تدریج در بهبود مهارت‌های کلامی، و سرانجام تبدیل شدن شما به یک سخنران خارق العاده سودمند باشد. در عین حال، باید صبور باشید و بپذیرید که این بهبود کم کم و از راه تمرین و تجربه‌هایی که در سخنرانی‌های خود به دست می‌آورید ایجاد می‌شود.

آیا شما هم نظر، روش یا شیوه خاصی دارید که در طول سخنرانی‌ها و کنفرانس‌های کلاسی از آن‌ها استفاده می‌کنید. لطفاً روش‌های پیشنهادی و نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها در زیر این مطلب با ما در میان بگذارید و سؤالات خود را نیز در بخش پرسش و پاسخ مطرح فرمایید.

● آخرین به‌روزرسانی:

برای استفاده بهینه از سایت، در کمتر از یک دقیقه به جمع کاربران رسمی ویدیوکارد بپیوندید.

دانلود مجموعه کامل ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه ضروری

با تهیه یکی از بسته های آموزشی کتاب 504 واژه می توانید همه ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه و فایلهای صوتی کلمه ها و جملات را یکجا دانلود نمایید. (روی نام بسته کلیک کنید)
    • با انتخاب بسته خودآموز، محتوا برای دانلود در اختیار شما قرار می گیرد.
    • با انتخاب بسته طلایی حامی، علاوه بر دسترسی به قسمتهای اختصاصی سایت، یک مدرس را همیشه در کنار خود خواهید داشت.
  • با انتخاب بسته مدرسان، علاوه بر پشتیبانی، فایلهای صوتی به صورت مقطع در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  تنظیمات اشتراک  
اطلاع رسانی درباره
فهرست
فروش ویژه ویدیوکاردهای کتاب 504 با قیمت استثنایی!
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مشاهده پیشنهاد