روشهای تقویت مکالمه

subtitlesمقالات

روشهای تقویت مکالمه

هنگامی‌که فراگیران به یادگیری زبان انگلیسی می‌پردازند، اولین و مهم‌ترین هدف آن‌ها مکالمه است. اما چگونه می‌توان این توانمندی مهم را بهبود بخشید. با ما در این مطلب همراه باشید تا به مواردی برای تقویت مکالمه اشاره کنیم.

 

برای تقویت مکالمه، هر روز مقداری انگلیسی صحبت کنید

بدون شک بهترین راه تقویت مکالمه، صحبت کردن است. در واقع، تعداد کلماتی که یاد دارید زیاد مهم نیست. چیزی که اهمیت دارد، استفاده از آن‌ها در قالب گفتگو است.

منتظر نمانید تا زمانی فرا برسد که «احساس کنید» که وقتش رسیده و به راحتی می‌توانید انگلیسی صحبت کنید. احتمالاً رسیدن به چنان سطحی مدت زیادی زمان خواهد برد و یا حتی چه‌بسا با صحبت نکردن هیچ وقت به سطح مورد نظر نرسید. بنابراین از محدوده امن خود خارج شوید و همین امروز انگلیسی صحبت کردن را شروع کنید. از سرعت تقویت مکالمه و بهبود زبان خود شگفت زده خواهید شد.

به این منظور، فردی را پیدا کنید که بتوانید روزانه ۳۰ دقیقه با او به مکالمه بپردازید. اگر بتوانید با کسی که زبان مادری وی انگلیسی است به نحوی ارتباط برقرار کنید عالی خواهد بود. البته ارتباط رو در رو در کشور ما عملاً مقدور نیست، اما ارتباط از طریق رسانه‌های مختلف نیز مفید است؛ به خصوص اگر بتوانید ارتباط تصویری برقرار کنید و حالات و نحوه تلفظ‌ها را هم مشاهده کنید.

 

روی تلفظ خود کار کنید

حتی اگر زبان را تا اندازه قابل قبولی فرا گرفته‌اید و با گرامر به خوبی آشنا هستید و دامنه لغات وسیعی نیز دارید، اگر تلفظ درستی نداشته باشید درک صحبت‌های شما اگر غیرممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود.

اگر به فکر تقویت مکالمه هستید و واقعاً می‌خواهید زبان خود را بهبود دهید، تلفظ صحیح و واضح بسیار ضروری است. به دقت به نحوه تلفظ کلمات و صداها توسط افرادی که زبان مادری‌شان انگلیسی است توجه کنید و سعی کنید از آن‌ها تقلید کنید.

به صداهای ناآشنا و صداهایی که در زبان فارسی وجود ندارند توجه خاصی داشته باشید. به عنوان نمونه، صداهای “th” (معمولاً شامل /θ/ و /ð/   ،تقریباً ث و ذ عربی) در زبان ما وجود ندارد و شاهد هستیم که حتی در سطوح دانشگاهی، زبان آموزان ما هنوز هم در تلفظ این صداها مشکل دارند. لازم است به نحوه تلفظ این‌گونه صداها توجه و آن‌ها را تکرار کنید.

توجه کنید که تلفظ برخی از کلمات انگلیسی، بسته به منطقه جغرافیایی متفاوت است. به عنوان مثال، انگلیسی آمریکایی با انگلیسی بریتانیایی تفاوت‌های بسیاری در تلفظ دارد. پیشنهاد ما این است که از ابتدا یک نوع از تلفظ را انتخاب کنید و با همان کار خود را ادامه دهید.

 

دامنه لغات خود را گسترش دهید و از اصطلاحات استفاده کنید

هرچه واژگان، عبارات و اصطلاحات بیشتری یاد داشته باشید، صحبت کردن به انگلیسی برای شما آسان‌تر خواهد شد.

مکالمه با افرادی که زبان مادری‌شان انگلیسی است به شما کمک می‌کند تا به صورت طبیعی واژگان و اصطلاحات پرکاربرد را فرا بگیرید. با این حال خواندن، تماشای برنامه‌های تلویزیونی انگلیسی‌زبان و گوش دادن به پادکست نیز سودمند است و با گسترش دانش زبانی‌تان به تقویت مکالمه شما منجر خواهد شد.

هر زمان که کلمه یا عبارتی را یاد می‌گیرید، باید سعی کنید که آن را در جمله به کار ببرید. بهترین راه برای ثبت آن در ذهنتان همین است.

یک راه آسان دیگر برای به خاطر سپردن کلمات این است که به وسایل مختلف برچسب بزنید و نام آن‌ها را به انگلیسی بنویسید. با این کار، هر زمان که از وسیله‌ای استفاده می‌کنید کلمه انگلیسی را می‌بینید که به چشمان شما خیره شده است!

علاوه بر این‌ها باید یک دفترچه (فیزیکی یا دیجیتال) برای اصطلاحاتی که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند داشته باشید. استفاده از این اصطلاحات در مکالمات، سطح زبان شما را چند مرحله بالاتر نشان می‌دهد.

در یک کلاس یا گروه گفتگو محور حضور پیدا کنید

یک راه بسیار خوب دیگر برای افزودن مکالمه بیشتر به برنامه هفتگی شما و تقویت مکالمه، حضور در یک کلاس زبان یا گروه بحث و گفتگو است.

حضور در کلاس به شما اجازه می‌دهد تا بر جنبه‌های رسمی‌تر زبان هم تمرکز کنید. کلاس به شما استفاده صحیح از گرامر را آموزش می‌دهد. در کلاس‌های مخصوص مکالمه که بر جنبه‌های غیررسمی نیز تکیه دارند زمان بیشتری برای گفتگو نصیب شما خواهد شد. همین حالت در مورد گروه‌های مباحثه وجود دارد. این‌گونه گروه‌ها محیطی غیررسمی و راحت برای یادگیری زبان فراهم می‌کنند و بیشتر بر ارتباط تکیه دارند تا تدریس سنتی انگلیسی. این به شما کمک می‌کند تا در هنگام صحبت در برابر دیگران احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

 

یک دیکشنری با خود به همراه داشته باشید

همراه داشتن یک دیکشنری انگلیسی (خواه یک کتاب باشد و یا یک برنامه‌ی نصب شده بر روی گوشی هوشمند شما) می‌تواند بسیار سودمند باشد.

همراه داشتن یک دیکشنری به این معنی است که شما هیچ‌گاه به خاطر معنی کلمات به مشکل بر نخواهید خورد. حتی اگر شرایطی پیش آمد که توانستید با یک انگلیسی‌زبان به صحبت بپردازید و کلمه‌ای به ذهن شما نرسید، می‌توانید بدون خجالت آن را در دیکشنری خود پیدا کنید.

در سطوح بسیار مقدماتی استفاده از دیکشنری‌های دو زبانه مجاز شمرده می‌شود. اما به محض اینکه کمی پیشرفت کردید باید استفاده از این‌گونه دیکشنری‌ها را متوقف کرده و به دیکشنری‌های انگلیسی به انگلیسی روی بیاورید.

سعی کنید از دیکشنری‌هایی که مخصوص فراگیران زبان انتشار یافته است استفاده کنید. در این‌گونه دیکشنری‌ها که معمولاً کلمه “Learner”  بخشی از عنوان آن‌هاست، توضیحات ساده‌تر است و مثال‌های روشنی برای کلمات و کاربرد آن‌ها ارائه می‌شود.

نظر شما چیست؟ مکالمه با انگلیسی‌زبان‌ها راهکار بسیار مؤثری برای تقویت مکالمه است، اما با توجه به محدودیت ما در برقراری ارتباط با این افراد، چه باید کرد؟ آیا پیشنهاد یا تجربه‌ای دارید؟ لطفاً در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

 

● آخرین به‌روزرسانی:

برای استفاده بهینه از سایت، در کمتر از یک دقیقه به جمع کاربران رسمی ویدیوکارد بپیوندید.

دانلود مجموعه کامل ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه ضروری

با تهیه یکی از بسته های آموزشی کتاب 504 واژه می توانید همه ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه و فایلهای صوتی کلمه ها و جملات را یکجا دانلود نمایید. (روی نام بسته کلیک کنید)
    • با انتخاب بسته خودآموز، محتوا برای دانلود در اختیار شما قرار می گیرد.
    • با انتخاب بسته طلایی حامی، علاوه بر دسترسی به قسمتهای اختصاصی سایت، یک مدرس را همیشه در کنار خود خواهید داشت.
  • با انتخاب بسته مدرسان، علاوه بر پشتیبانی، فایلهای صوتی به صورت مقطع در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  تنظیمات اشتراک  
اطلاع رسانی درباره
فهرست