کنترل یادگیری زبان خود را در دست بگیرید

subtitlesمقالات

کنترل یادگیری زبان خود را در دست بگیرید

چطور می‌توانم بهتر انگلیسی صحبت کنم؟ چطور بهتر می‌توانم به انگلیسی ارتباط برقرار کنم؟ چطور می‌توانم بهتر خودم را در گفتگوهای انگلیسی نشان بدهم؟ چطور می‌توانم بهتر به انگلیسی گوش کنم و آن را بهتر درک کنم؟ چطور می‌توانم در زبان انگلیسی بهتر شوم؟ پاسخ به این سوالات به توانمندی شما در کنترل یادگیری زبان انگلیسی تان بستگی دارد.

شما از توان زبانی خود رضایت ندارید. احساس می‌کنید آن‌طور که دوست دارید نمی‌توانید خودتان را نشان بدهید. زمانی که نمی‌توانید آنچه می‌خواهید یا باید را به زبان انگلیسی بگویید حس خوبی در شما به وجود نمی‌آید. برای حل این مسئله، تنها یک کار می‌توانید انجام دهید: کنترل فرآیند فراگیری زبان انگلیسی خود را به دست بگیرید. این به چه معنی است؟ این به آن معنی نیست که باید کنترل یادگیری زبان انگلیسی همه مردم و کل روند آموزش زبان را بر عهده بگیرید، بلکه فقط باید کنترل یادگیری زبان انگلیسی خودتان را به دست بگیرید؛ همان زبان انگلیسی که اکنون بر آن تسلط دارید و فرآیندی که برای بهبود آن باید طی کنید. این یعنی از همان دانش زبانی که دارید حداکثر استفاده را بکنید و یعنی مسئولیت یادگیری خودتان را بر عهده بگیرید.

ممکن است به خودتان بگویید می‌خواهم معلم خصوصی بگیرم. ایده خوبی است. اما چیزی هست که باید بدانید و به آن دقت کنید. آنچه در جلسه آموزشی شما با معلم خصوصی‌تان روی می‌دهد بسیار مهم است؛ اما آنچه در فاصله زمانی بین این جلسات اتفاق می‌افتد از آن هم مهم‌تر است. گام‌های عملی که برای بهبود برمی‌دارید، اثر مستقیمی بر زمان و هزینه‌ای دارند که برای معلم خصوصی صرف می‌کنید. برای اینکه حداکثر استفاده را از هزینه‌ای که برای معلم خصوصی می‌پردازید ببرید باید در بین هر جلسه، زمان کافی برای مطالعه اختصاص بدهید. البته که زمانی که هر فردی در نظر می‌گیرد با دیگری متفاوت است؛ با اینحال این کار باید انجام شود. علاوه بر این، فعالیت‌های دیگری هم پیش از گرفتن معلم خصوصی باید انجام شود. ممکن است بپرسید چه کاری باید انجام دهم؟ خودم چه کار می‌توانم بکنم؟

شما باید دامنه لغاتتان را بالا ببرید. باید کلمه یاد بگیرید. باید اصطلاحات بیشتری بیاموزید. آیا این به معنی مطالعه فهرستی از واژگان است؟ خیر! آیا این یعنی خریدن کتاب‌هایی که اصطلاحات انگلیسی را همراه با معنی‌شان فهرست کرده‌اند؟ شاید مفید باشد، شاید هم نه. آیا این یعنی به اینترنت مراجعه کنیم و چنین فهرست‌هایی را در وبسایت‌ها مطالعه کنیم؟ بعید است فایده خاصی داشته باشد. آیا این یعنی لغات روزانه‌ای که برخی دیکشنری‌های آنلاین معرفی می‌کنند را یاد بگیریم؟ هرگز! شما باید یک واژه‌نامه شخصی بسازید. باید یک دفترچه یادداشت لغات به همراه داشته باشید. باید کلمات و اصطلاحاتی را یاد بگیرید که به نظر شما جالب می‌آیند و به دردتان می‌خورند. از کجا باید چنین کلمات و اصطلاحاتی را پیدا کرد؟ می‌توانید آن‌ها را از رادیوهای انگلیسی بشنوید، در فیلم‌های به‌روز پیدا کنید، در مکالمه با دیگران آن‌ها را بشنوید یا با گوش دادن به مکالمات دیگران. همچنین می‌توانید کلمات و اصطلاحات تازه را در مطالب خواندنی روزنامه‌ها، مجلات، کتاب‌ها و داستان‌های کوتاه نیز پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای بهبود دامنه لغاتتان با خواندن شروع کنید.

پس از اینکه چیزی را برای خواندن انتخاب کردید، یک بار متن را کامل بخوانید. سپس کلمات و اصطلاحاتی را که درک نمی‌کنید بنویسید. شماره صفحه و پاراگراف آن‌ها را نیز یادداشت کنید. ابتدا ببینید که آیا می‌توانید معنی کلمه را از بافت متن حدس بزنید، بعد به سراغ دیکشنری بروید. برای تمرین این کلمات و اصطلاحات، آن‌ها را در جمله‌هایی که خودتان می‌سازید به کار ببرید. اگر متنی که می‌خوانید کلمات و اصطلاحات جدید زیادی دارد، بهتر است به سراغ متن آسان‌تری بروید. چیزی که می‌خوانید باید شما را به چالش بکشد، اما نه تا حدی که باعث از بین رفتن انگیزه‌تان شود.

به اخبار رادیو گوش کنید. به برنامه‌های گفتگومحور آن توجه کنید. عموماً گویندگان رادیو واضح‌تر صحبت می‌کنند، کلمات خوبی به کار می‌برند و همچنین از اصطلاحات هم استفاده می‌کنند. می‌توانید یک بخش ده تا پانزده ‌دقیقه‌ای از برنامه مورد علاقه‌تان را ضبط کنید و کلماتی که معنی آن‌ها را درک نمی‌کنید در دفترچه لغات خود یادداشت کنید. سپس بار دیگر به برنامه گوش کنید و اگر نتوانستید معنی‌شان را بفهمید به سراغ دیکشنری بروید. دقت کنید که باز هم باید هر کلمه یا اصطلاح را در جمله‌هایی که خودتان می‌سازید استفاده کنید.

زمانی که کلمه یا اصطلاح تازه‌ای یاد می‌گیرید لازم است که به رسمی یا غیررسمی بودن آن دقت کنید. استفاده از لغات و اصطلاحات رسمی در محافل غیر رسمی شما را عجیب و غریب نشان می‌دهد و همین‌طور استفاده از لغات و اصطلاحات غیررسمی در موقعیت‌های رسمی ممکن است ناشی از شأن نازل اجتماعی شما تلقی شود.

هر جا در چیزی تردید دارید به دیکشنری مراجعه کنید. اگر در دیکشنری پاسخ اطمینان بخشی پیدا نکردید به سراغ گوگل بروید. معمولاً به محض تایپ سؤال، گوگل با هوش مصنوعی قوی خود بهترین پاسخ‌ها را پیش روی شما قرار می‌دهد. یکی از دلایل برپایی بخش پرسش و پاسخ ویدیوکارد هم همین است. می‌توانید به راحتی سؤال خود را مطرح کنید و در فرصتی اندک پاسختان را دریافت نمایید. در هر صورت چیزی که مهم است این است که آنچه نمی‌دانید را بپرسید و به دنبال پاسخ باشید. منتظر نباشید تا کسی بیاید و پاسخ سؤال را به شما تقدیم کند. این بخشی از در دست گرفتن کنترل زبان انگلیسی‌تان است. این بخشی از تبدیل زبان انگلیسی به زبان خودتان است. انگلیسی زبان اول شما نیست، اما دلیلی هم وجود ندارد که زبان شما نباشد. یک دفترچه یادداشت مخصوص زبان داشته باشید، مطلب بخوانید، به رادیو گوش کنید و همین الآن، کنترل یادگیری زبان انگلیسی خود را در دست بگیرید.

اگر شما هم کنترل یادگیری زبان خود را در دست دارید یا می‌خواهید چنین کنید، نظرات خود را در زیر این مطلب با ما در میان بگذارید.

 

● آخرین به‌روزرسانی:

دیدگاه بگذارید

avatar
  تنظیمات اشتراک  
اطلاع رسانی درباره
فهرست

دوست گرامی، با درود به اطلاع‌تان می رسانیم که تمامی پروفایلهای موجود در سایت ویدیوکارد خصوصی هستند و امکان دسترسی به اطلاعات وارد شده تنها برای شما و مدیران ارشد ویدیوکارد امکانپذیر است.