کودک دوزبانه: مهم ترین مزایای یادگیری زبان در کودکی

subtitlesمقالات

چه امیدوار هستید که کودکتان در آینده با مراوده با کشورهای خارجی بتواند بیشتر پیشرفت کند، یا اینکه دوست دارید که به‌راحتی بتواند کارتون‌های مورد علاقه خودش را به زبان اصلی درک کند، در هر صورت افزودن یک زبان خارجی به زندگی روزمره کودک دلبندتان می‌تواند با تبدیل وی به یک کودک دوزبانه، مزیت‌های شناختی و اجتماعی متعدد و ارزشمندی را در پی داشته باشد.

کودک دوزبانه

مزایای یادگیری زبان در کودکی

یادگیری زبان در سنین پایین می‌تواند مزایای چشمگیر و قابل توجهی داشته باشد. حتی کودکان نوپا نیز می‌توانند یادگیری یک زبان خارجی را آغاز کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند. پاتریشا کول، مدیر موسسه علوم یادگیری و ذهنی در دانشگاه واشنگتن در مقاله مشهور خود با عنوان «یادگیری زبان در کودکی: شکستن رمز تکلم» نشان می‌دهد که یک سن حیاتی برای یادگیری زبان وجود دارد.

کودکان تا سن هفت سالگی این توان را دارند که به‌آسانی در یک زبان خارجی مهارت پیدا کنند؛ با این حال، اولین دوره حیاتی توسعه زبانی بین شش و ۱۲ ماهگی اتفاق می‌افتد. کودکان در این دوره صداهایی که در اطراف می‌شنوند را جذب می‌کنند و تمایز بین واج‌های مختلف (واحدهای سمعی زبان) را یاد می‌گیرند؛ به‌عنوان‌مثال، می‌توانند تفاوت بین صدای «س» و «ش» را تشخیص بدهند. شما با قرار دادن کودک در معرض یک زبان دیگر در این سن، می‌توانید به مغز کودک توانایی تشخیص صداهایی از زبان را بیاموزید که فراگیران آن زبان همیشه در درک یا تولید آن صداها با مشکل روبرو هستند (مانند صدای ð انگلیسی که چیزی مشابه ذ عربی است برای پارسی‌زبانان).

قرار گرفتن کودک در معرض یک زبان خارجی در سنین پایین مزایای بی‌شماری دارد که از آن میان، می‌توان به رشد توانایی حل مسئله و مهارت‌های تفکر انتقادی، و همچنین رشد ذهنی سریع‌تر در سنین پایین اشاره کرد. در ادامه به شرح مزایای یادگیری زبان برای اطفال و کودکان خواهیم پرداخت.

کودک متفکر

تقویت خلاقیت و مهارت‌های حل مسئله

مطالعات نشان می‌دهند که کودکانی که در معرض یک زبان دوم قرار می‌گیرند، در خلاقیت و حل مسئله عملکرد به‌مراتب بهتری دارند. دکتر کینگ و دکتر مَکی در کتاب خود با عنوان «مزیت دوزبانه بودن: چرا، کِی و چگونه یک زبان دوم را به کودک مان بیاموزیم» مثالی را ذکر می‌کنند که نشان می‌دهد که چگونه کودکان دوزبانه از نظر خلاقیت بر کودکان معمولی برتری دارند. اگر از کودکان بپرسید «به چند روش می‌توانید از یک بطری آب خالی استفاده کنید؟»، احتمال اینکه یک کودک دوزبانه پاسخ‌های متعددی را ارائه کند بیشتر است؛ به‌عنوان‌مثال، «آن را پر می‌کنیم و به‌عنوان نگهدارنده کاغذ استفاده می‌کنیم.» علت چنین واقعیتی این است که کودکانی که در معرض یک زبان دیگر قرار می‌گیرند، ذهن انعطاف‌پذیرتری دارند.

کودک تحصیلکرده

رشد ذهنی سریع‌تر

یادگیری یک زبان دیگر می‌تواند به کودکان کمک کند تا نسبت به همتایان تک‌زبانه خود رشد ذهنی سریع‌تری داشته باشند. ترِس سالیوان، مدیر «شبکه ملی یادگیری زبان در کودکی» در مصاحبه‌ای در وبسایت انجمن آمریکایی تدریس زبان های خارجی توضیح می‌دهد که یادگیری یک زبان خارجی می‌تواند به کودک کمک کند تا مفهوم بقای شیء (object permanence یا بقای شیء به این مفهوم اشاره دارد که کودک درک کند که اشیا پس از اینکه از معرض دید او خارج می‌شوند، باز هم وجود دارند) را تقریباً هشت ماه زودتر از سن معمول درک کند. مفهوم بقای شیء یک نقطه عطف اساسی در رشد شناختی کودک محسوب می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که کودکانی که در معرض یک زبان دوم قرار می‌گیرند، زودتر به این مرحله مهم شناختی می‌رسند؛ شاید به این علت که در معرض این ایده قرار می‌گیرند که یک شیء می‌تواند نام‌های متفاوتی داشته باشد.

پس از آنکه تصمیم گرفتید که واقعاً می‌خواهید یک زبان خارجی را به زندگی کودک خود وارد کنید و یک کودک دوزبانه یا حتی چندزبانه داشته باشید، استراتژی‌های متنوعی وجود دارند که می‌توانید به آنها متوسل شوید. ما در مطالب آینده خود به کاربردی‌ترین استراتژی‌های آموزش زبان انگلیسی برای نوزادان و کودکان اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

● آخرین به‌روزرسانی:

برای استفاده بهینه از سایت، در کمتر از یک دقیقه به جمع کاربران رسمی ویدیوکارد بپیوندید.

دانلود مجموعه کامل ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه ضروری

با تهیه یکی از بسته های آموزشی کتاب 504 واژه می توانید همه ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه و فایلهای صوتی کلمه ها و جملات را یکجا دانلود نمایید. (روی نام بسته کلیک کنید)
    • با انتخاب بسته خودآموز، محتوا برای دانلود در اختیار شما قرار می گیرد.
    • با انتخاب بسته طلایی حامی، علاوه بر دسترسی به قسمتهای اختصاصی سایت، یک مدرس را همیشه در کنار خود خواهید داشت.
  • با انتخاب بسته مدرسان، علاوه بر پشتیبانی، فایلهای صوتی به صورت مقطع در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
زهرا Recent comment authors
  تنظیمات اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتری رای
اطلاع رسانی درباره
زهرا
مهمان
زهرا

چقدر خوبه از کودکی یک زبان رو مثل زبون مادری یاد بگیریم. ممنون از شما.

فهرست