کتاب ۵۰۴ واژه ضروری : معرفی، مزایا، اهمیت، فواید، نظر مخالفان و دانلود

subtitlesمقالات

کتاب 504 Absolutely Essential Words که با عناوین فارسی کتاب 504 ، کتاب 504 واژه یا لغت ، کتاب 504 واژه ضروری ، کتاب 504 واژه خیلی ضروری ، کتاب 504 واژه کاملاً یا واقعاً ضروری در ایران شناخته می‌شود قابلیت‌های بسیار خوبی برای رشد دانش زبانی زبان آموزان علاقمند دارد و از جمله منابع معروف آزمونهای کارشناسی و کارشناسی ارشد زبان انگلیسی محسوب می‌شود؛ تا جایی که یکی از اولین منابعی که با شنیدن نام این آزمونها به ذهن می‌رسد، همین کتاب 504 است و نخستین کاری که داوطلبان شرکت در آزمونهای مشابه انجام می‌دهند، جستجوی گوگل برای دانلود کتاب 504، خرید کتاب 504 واژه یا بعضاً دانلود کتاب 504 با ترجمه فارسی است! با توجه به اهمیتی که این کتاب دارد، در این مطلب به شرح و نحوه استفاده از آن و همچنین مزایا و فواید کتاب 504 واژه ضروری خواهیم پرداخت. در انتها دلایل مخالفت عده‌ای از مدرسین را ذکر می‌کنیم و سپس با ویدیوکاردهای کتاب 504 بیشتر آشنا خواهید شد.

 

کتاب 504 واژه ضروری چیست؟ تعداد، سازماندهی و ساختار درسها

کتاب 504 واژه ضروریکتاب 504 Absolutely Essential Words یک کتاب مخصوص یادگیری Vocabulary یا واژگان زبان است که توسط Murray Bromberg، Julius Liebb و Arthur Traiger تالیف و توسط انتشارات بارونز (BARRON’S) منتشر شده است. این کتاب اکنون به ششمین ویرایش رسیده که گواه خوبی بر محبوبیت آن است. اولین چاپ کتاب 504 به سال 1975 میلادی باز می‌گردد و سپس در سالهای 1984، 1988، 1996، 2005 و 2012 مجدداً ویرایش گردیده و تحت عنوان ویرایش‌های دوم تا ششم عرضه شده است.

کتاب 504 حاوی 42 درس است که در هر درس، 16 کلمه را آموزش می‌دهد. در روبروی هر کلمه، تلفظ واژه به همراه معنی یا معانی انگلیسی آن و در زیر آن سه جمله مثال آورده شده است (در قسمت بعد یک نمونه از برگه‌های کتاب را مشاهده می‌کنید). سپس همه کلمات در یک متن کوتاه (یک پاراگراف) به کار می‌روند و پس از آن، چند تمرین برای استفاده از کلمات درس قرار دارد. یک قسمت به نام Spotlight On نیز در انتهای هر درس قرار دارد که به تاریخچه لغات می‌پردازد. در پایان هر درس از کتاب یک بخش یا عنوان Picture It وجود دارد که از شما می‌خواهد کلمه مورد نظر تصویر را به خاطر بیاورید. پس از هر شش درس، یک بخش Word Review برای مرور واژگان درسهای قبل تدارک دیده شده است (در مجموع هفت Word Review وجود دارد). در این بخشها سوالات چالش برانگیزی قرار دارد که با استفاده از آنها می‌توانید تسلط خود بر واژگان جدید را به بوته آزمایش بگذارید. در انتهای کتاب نیز چندین ضمیمه وجود دارد:

 • 100 Frequently Misspelled Words: این بخش دربردارنده 100 کلمه رایج است که معمولاً از نظر املایی درست نوشته نمی‌شوند؛
 • Bonus Lesson – 125 More Difficult (But Essential) Words: این بخش حاوی 125 کلمه دشوارتر (اما ضروری) است که همراه با تعریف و مثال ارائه می‌شوند؛
 • Panorama of Words: در این بخش، کاربرد کلمات هر درس در جملاتی که در روزنامه‌ها، مجلات، تلویزیون یا کتاب‌های مختلف به کار رفته‌اند نشان داده می‌شود؛
 • Bonus Review: در این قسمت باید با توجه به سه جمله‌ای که در هر قسمت آورده شده، کلمه‌ای که به ذهنتان می‌رسد را از میان واژگان داده شده انتخاب کنید؛
 • Answers: این بخش پاسخنامه تمرین‌های کتاب 504 واژه ضروری است؛
 • Index: این بخش، فهرست الفبایی واژگان درسهای کتاب است که در روبروی هر کدام، شماره درسی که آن کلمه برای اولین بار آورده شده درج شده است؛
 • Index of 125 More Difficult (But Essential) Words: این قسمت، فهرست الفبایی قسمت 125 More Difficult (But Essential) Words است.

 

چگونه کتاب 504 را بخوانیم؟

هر کتاب آموزشی یک ابزار است که برای بهره برداری حداکثری باید با نحوه استفاده درست از آن آشنا باشید؛ بنابراین در این قسمت به سوالات مهمی از قبیل اینکه «چگونه کتاب 504 را بخوانیم؟» یا «چگونه از کتاب 504 واژه استفاده کنیم؟» پاسخ می‌دهیم.

همانطور که نویسنده در مقدمه کتاب ذکر کرده، کتاب 504 یک کتاب Self-help یا به عبارت آشناتر، سلف استادی (Self-study) یا خودخوان است و بسته به هدف و توان زبانی فراگیر می‌تواند به روشهای مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال، یک دانش آموز دبیرستانی می‌تواند برای یادگیری یک درس در هر هفته برنامه ریزی داشته باشد. افرادی که دوران مدرسه را به پایان رسانده‌اند می‌توانند از روش انتخابی استفاده کنند؛ یعنی روی کلمات جدید تمرکز کرده و کلماتی که یاد دارند را فقط مرور نمایند.

در کلاسهای زبان، معلم می‌تواند یک روز از هفته را به مرور فشرده واژگان با استفاده از کتاب 504 واژه اختصاص بدهد. در این جلسه، جملات مثال هر کلمه باید با صدای بلند خوانده شود تا دانش آموزان با کاربرد آنها در جمله آشنا شوند. می‌توان به منظور تقویت یادگیری از دانش آموزان خواست تا تعاریف کلمه‌ها را در یک دفترچه لغت یادداشت کنند. سپس، متن درس که حاوی 12 واژه آن درس است باید با صدای بلند در کلاس خوانده شود و در ادامه باید به سراغ حل تمرین‌های درس رفت. پس از آن می‌توان موضوع قسمت Spotlight On را به بحث گذاشت. مدرس زبان در انتهای کلاس به عنوان تکلیف از دانش آموزان می‌خواهد تا برای هر کلمه یک یا چند جمله جدید و کاربردی بسازند.

برای مطالعه انفرادی می‌توانید ابتدا لیست کلماتی که در ابتدای هر درس وجود دارد را مرور کنید تا ببینید که با کدام کلمات از قبل آشنایی دارید. پس از مطالعه جملات نمونه و انجام تمرینات می‌توانید با توجه به متن هر درس برای هر کلمه چند جمله جدید بسازید.

همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، فراگیر در قسمت Spotlight On درسهای کتاب 504 با تاریخچه زبان انگلیسی آشنا می‌شود. توصیه مولف این است که با استفاده از دیکشنری برای پیدا کردن ریشه کلمات دیگر درس نیز تلاش کنید تا در همین حین، دامنه واژگان شما نیز بیشتر گسترش پیدا کند.

نکته: کلماتی که با علامت ستاره (*) مشخص شده‌اند لغاتی هستند که در درسهای قبلی معرفی شده‌اند. اگر نتوانستید معنی این واژگان را به خاطر بیاورید با مراجعه به فهرست لغات (در صفحات 200 تا 202) می‌توانید درسی که کلمه مورد نظر برای اولین بار در آن ظاهر شده را پیدا کرده و به تعریف و مثالهای آن مراجعه نمایید.

نمونه ای از صفحات کتاب 504

یک نمونه از صفحات کتاب 504

دانلود کتاب 504 واژه: برای دانلود کتاب 504 واژه و همچنین دانلود کتاب 504 واژه با ترجمه فارسی (که البته پیشنهاد نمی‌کنیم زیاد روی قسمتهای فارسی تمرکز کنید) می‌توانید به انتهای این مطلب (کتاب 504 واژه را از کجا تهیه کنیم؟) مراجعه نمایید.

 

اهمیت کتاب 504 واژه

عمده کاربرد و اهمیت کتاب 504 به مرجعیت آن در آزمونهای رسمی، مانند کنکور زبان و کارشناسی ارشد برمی‌گردد. تجربه نشان داده است که این کتاب در کنار کتاب 1100 واژه در میان منابع مهم آزمونهای زبان سازمان سنجش قرار دارد. البته از زاویه دیگری نیز می‌توان به این موضوع نگاه کرد. در واقع، حتی اگر خود کتاب را به عنوان منبع اصلی در نظر نگیریم، سطح زبانی مورد نظر طراحان کنکور کمابیش با این کتاب هماهنگ است و لذا یاد گرفتن و مطالعه آن ضروری است.

 

فواید کتاب 504 واژه ضروری

کتاب 504 واژه علاوه بر اینکه در آزمونهای مختلف کاربرد دارد، برای همه افرادی که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستند نیز می‌تواند سودمند باشد. از آنجایی که این کتاب علاوه بر لغات به مثال و تمرین نیز مجهز شده، می‌تواند به تقویت دانش زبانی علاقمندان به زبان انگلیسی کمک کند. به علاوه، همانطور که مولف کتاب در بخش مقدمه یادآور می‌شود، یکی از مهم‌ترین ویژگیها و فواید کتاب 504 واژه ضروری این است که هر کلمه جدید، بارها و بارها در سراسر کتاب تکرار می‌شود تا فراگیر فرصت بیشتری برای آشنایی با آن پیدا کند.

 

استفاده از کتاب 504 واژه ضروری برای آیلتس و تافل؟

کتاب 504 کتاب خوبی است و می‌تواند مقدمه مناسبی برای کسب آمادگی به منظور شرکت در آزمونهایی مانند آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) محسوب شود؛ اما اگر «فقط» بر روی این کتاب تمرکز کنید ره به جایی نخواهید برد. به علاوه، منابع انحصاری و خاص متعددی برای آیلتس و تافل وجود دارد که کاملاً متناسب با سبک و سیاق این آزمونها طراحی شده‌اند و لذا مخصوصاً در شرایطی که فرصت زیادی در اختیار ندارید می‌توانند برای شما مفید فایده باشند؛ برای نمونه، کتابهایی مانند Oxford Word Skills، Select Readings و Essential Words for the IELTS از جمله مواردی هستند که برای داوطلبان چنین آزمونهایی بسیار کاربردی خواهند بود. در هر صورت، اگر برنامه ریزی بلندمدت دارید و احساس می‌کنید که وضعیت زبان‌تان زیاد خوب نیست باید این کتاب را هم به برنامه مطالعاتی تافل یا آیلتس خود اضافه کنید. به علاوه، تسلط بر کتاب 1100 نیز می‌تواند راهگشا باشد.

 

مخالفان کتاب 504 واژه

اخیراً با افزایش تنوع کتاب‌های زبان موجود، کتاب 504 واژه از سوی برخی از مدرسین زبان به شدت مورد بی مهری قرار گرفته و به عنوان یک کتاب قدیمی، بی‌نظم و نامناسب معرفی شده است. در عین حال، با وجود اینکه نمی‌توان ارزش کتاب‌های جدید و امکانات نرم افزاری و چندرسانه‌ای همراه آنها را انکار کرد، اما معمولاً مدرسین منکر ارزش کتاب 504 واژه را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد.

دسته اول مخالفان افرادی هستند که عمدتاً بر روی مکالمه زبان تمرکز دارند و با توجه به روح متنی و خواندنی کتاب 504 نمی‌توانند زیاد به پتانسیل این کتاب برای تقویت مکالمه در کوتاه مدت اعتقاد داشته باشند. طبیعتاً اگر هدف شما «فقط» یادگیری مکالمه برای کوتاه مدت است، راهکارهای سریع‌تری وجود دارد که مستلزم افزایش هنگفت دانش زبانی شما نیست. دسته دوم افرادی هستند که صرفاً از این همه تکرار ارزش کتاب 504 واژه و تمرکز طراحان آزمونهای رسمی بر محتوای این کتاب دل خوشی ندارند. این گروه معمولاً نه با خود کتاب، بلکه با افراط بر تأکید و تمرکز بر روی آن مشکل دارند. مثلاً اینکه پاسخ مدرسین زبان به سوال «برای تقویت زبانم چه کار کنم؟» یا «چطور انگلیسی یاد بگیرم؟» در اغلب موارد با توصیه به استفاده از کتاب 504 آغاز می‌شود برای آنها مطلوب نیست. طبیعتاً تمرکز افراطی فقط بر روی یک کتاب برای زبان آموزی بهترین نتیجه را دربرنخواهد داشت و لذا نظر این گروه نیز زیاد از واقعیت به دور نیست. اما آنهایی که در گروه سوم مخالفان جای می‌گیرند دلیل واضحی برای مخالفت خود ندارند و بیشتر سعی می‌کنند که نظرات دو گروه دیگر را کپی کنند. به عبارت دیگر، این گروه فقط مخالفند که متاسفانه افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند کم نیستند.

به هر صورت، با وجود مخالفتهایی که با کتاب 504 واژه ضروری وجود دارد، این کتاب همچنان یکی از منابع مهم آزمونهای رسمی کشور است و پتانسیل خود برای تقویت زبان زبان آموزان را نیز تا حد زیادی حفظ کرده است.

 

کتاب 504 واژه را از کجا تهیه کنیم؟

برای خرید کتاب 504 واژه می‌توانید به کتابفروشی‌های شهر محل اقامت خود مراجعه کنید یا اینکه خرید خود را به صورت اینترنتی انجام بدهید (مثلاً از قسمت زیر) و کتاب را از طریق پست تحویل بگیرید.

به علاوه، در صورت تمایل می‌توانید کتاب را دانلود نمایید. برای دانلود کتاب 504 واژه ضروری به لینک‌های زیر مراجعه کنید (برای مشاهده لینک‌ها باید در ویدیوکارد ثبت نام کرده و وارد سایت شده باشید. پس از ثبت نام، این صفحه را مجدداً بارگذاری کنید):

 • دانلود ویرایش ششم کتاب 504 واژه (504 Absolutely Essential Words) :
  این محتوا تنها برای کاربران سایت قابل مشاهده است. لطفاً ابتدا نام‌نویسی کرده و سپس وارد شوید.
 • دانلود کتاب 504 با ترجمه فارسی :
  این محتوا تنها برای کاربران سایت قابل مشاهده است. لطفاً ابتدا نام‌نویسی کرده و سپس وارد شوید.

ضمناً در نظر داشته باشید که ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه کاملا ضروری نیز تولید شده و در اختیار شما قرار دارد.

 

ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه ضروری

با توجه به اهمیت و فواید کتاب 504 واژه ضروری، این کتاب به عنوان یکی از منابع تولید فلشکارتهای ویدیویی (ویدیوکارد) انتخاب شد. در هر یک از ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه یک کلمه در کمتر از یک دقیقه معرفی می‌شود؛ به این ترتیب که ابتدا خود کلمه ظاهر شده و تلفظ آن پخش می‌شود؛ سپس تصویر مربوط به آن ظاهر می‌شود تا فرصتی برای حدس زدن یا به خاطر آوردن معنی کلمه پیدا کنید؛ پس از آن معنی انگلیسی به همراه تلفظ آن پخش شده و سپس نزدیک‌ترین معنی فارسی کلمه ظاهر می‌شود. پس از آن، جملات مثال، یک به یک همراه با معنی ظاهر شده و تلفظ آنها پخش می‌شود. پیشنهاد ما این است که پس از چند بار دیدن و شنیدن هر ویدیوکارد کتاب 504 واژه، ویدیو را پس از پخش هر قسمت متوقف کرده و چیزی که شنیده‌اید را ابتدا از روی نوشته و سپس بدون نگاه کردن به نوشته تکرار کنید تا کلمه و معنی آن در ذهنتان بنشیند. پس از آن به صفحه مخصوص کلمه در سایت مراجعه کنید (با استفاده از قابلیت جستجو از بالای سایت یا گوگل کردن کلمه به همراه واژه «ویدیوکارد»؛ مثلاً برای پیدا کردن ویدیوکارد کلمه utter، این عبارت را در گوگل جستجو کنید: «ویدیوکارد utter») و یک یا چند جمله مثال بسازید و آنها را در قسمت دیدگاه‌های ویدیوکارد بنویسید تا علاوه بر تمرین، در صورتی که اشتباه داشتید برای شما تصحیح کنیم.

در ادامه، جدیدترین ویدیوکاردهای منتشر شده از کتاب 504 Absolutely Essential Words را مشاهده می‌کنید. برای مشاهده هر ویدیوکارد بر روی آن کلیک کنید.

سخن پایانی

هیچ کتاب همه فن حریف و بدون نقصی وجود ندارد و کتاب 504 Absolutely Essential Words یا 504 واژه ضروری نیز از این قاعده مستثنا نیست. در عین حال، مزایای این کتاب بر معایب آن می‌چربد و به همین دلیل بارها ویرایش و تجدید چاپ شده و همچنان به عنوان یکی از منابع آزمونهای رسمی کشور و همچنین خودآموزی زبان به شمار می‌آید. بنابراین، با توجه به نکات یاد شده در این مطلب و روش درست استفاده از کتاب 504 واژه که به آن اشاره کردیم می‌توانید پس از خرید یا دانلود کتاب 504 واژه ضروری، این کتاب و ویدیوکاردهای آن را در برنامه مطالعاتی خود برای یادگیری زبان انگلیسی بگنجانید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)

● آخرین به‌روزرسانی:

برای استفاده بهینه از سایت، در کمتر از یک دقیقه به جمع کاربران رسمی ویدیوکارد بپیوندید.

8
دیدگاه بگذارید

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Mehdi Peivandiزینب محلاتیرضا میرقائدزهراکوروش Recent comment authors
  تنظیمات اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتری رای
اطلاع رسانی درباره
رضا معینی
مهمان
رضا معینی

ممنون از شما، خیلی کاربردی بود. به نظر شما میشه واقعا این کتاب رو خودخوان خوند یا باید کلاس بریم؟

مهدی
Member
مهدی

البته ۵۰۴ کتاب بدی نیست، اما کامل هم نیست. مثلا شما به مثالهاش توجه کنین. بعضی هاش رو که آدم می بینه با خودش میگه یعنی واقعا نمی تونستی یه جمله بهتر بگی؟!

زهرا
مهمان
زهرا

به نظر من که کتاب خیلی خوبیه. به من خیلی کمک کرد

رضا میرقائد
مهمان
رضا میرقائد

ممنون، خیلی کامل و به درد بخور بود.

زینب محلاتی
مهمان
زینب محلاتی

من هم کنکور زبان ثبت نام می کنم امسال. ویدیوکاردهاتون رو هم کار می کنم، اما لطفا بگید که کی تکمیل میشه و می تونیم کلش رو چطور داشته باشیم؟

فهرست
امکان کپی وجود ندارد. در صورت نیاز از بخش «تماس با ما» با مسئولین سایت در ارتباط باشید.