یادگیری انگلیسی: ۱۰۰ نکته طلایی برای یادگیری زبان

subtitlesمقالات

در این مطلب به 100 نکته طلایی در رابطه با یادگیری انگلیسی اشاره می‌کنیم. به تک تک این نکات توجه کنید و آنها را در مسیر یادگیری زبان خود به کار ببندید.

 1. از اشتباه کردن نترسید. اعتماد به نفس داشته باشید. تا زمانی که اشتباه نکنید، کسی نمی‌تواند اشتباه شما را تصحیح و به بهتر شدن‌تان کمک کند.
 2. خودتان را با انگلیسی محاصره کنید! خود را در یک محیط انگلیسی قرار بدهید؛ جایی که بتوانید به شکل فعال یا حتی ناخودآگاه انگلیسی یاد بگیرید.
 3. برای یادگیری انگلیسی هر روز تمرین کنید. برای خودتان یک برنامه مطالعه تهیه کنید. برای مقدار زمانی که می‌خواهید هر هفته به یادگیری زبان اختصاص بدهید تصمیم بگیرید و دقیقا بر طبق آن عمل کنید.
 4. برنامه مطالعه خودتان را به خانواده و دوستان خود بگویید. اجازه بدهید شما را برای یادگیری ترغیب کنند، اما اجازه ندهید برای یادگیری شما مزاحمت ایجاد کنند.
 5. روی 4 مهارت اصلی تمرین کنید: خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیدن. برای اینکه انگلیسی شما بهتر شود باید همه این مهارت‌ها را تقویت کنید.
 6. یک دفترچه یادداشت برای کلمه‌هایی که یاد می‌گیرید تهیه کنید یا اینکه از نرم افزارهای موبایلی فلش کارت، مانند انکی (Anki) استفاده کنید. کلمه‌های تازه را در جمله به کار ببرید و سعی کنید حداقل آنها را سه بار در مکالمه استفاده کنید.
 7. به سایت‌ها و برنامه‌های مخصوص آموزش زبان مراجعه کنید و هر روز حداقل از یک مقاله یا درس آنها استفاده کنید.
 8. حفظ لیستی از واژه‌ها یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای یادگیری لغات برای امتحانات است. این فقط برای حافظه کوتاه مدت تمرین خوبی است؛ چرا که معمولاً اطلاعاتی که به این صورت در ذهن ذخیره می‌شود برای مدت زیادی در آن باقی نمی‌ماند و لذا نمی‌تواند زیاد به یادگیری انگلیسی کمک کند.
 9. به ساعت بیولوژیک خود توجه داشته باشید. اگر صبح‌ها نمی‌توانید یا دوست ندارید زودتر بیدار شوید، مطالعه خود را در بعدازظهر انجام دهید.
 10. اگر سعی کنید به جای اینکه کلمه را به صورت جدا یاد بگیرید، آن را در جمله‌های نمونه یاد بگیرید متوجه خواهید شد که یادگیری واژگان آسان‌تر می‌شود.
 11. برای شرکت در یک امتحان زبان (مثلاً کنکور زبان) برنامه ریزی کنید. زمانی که لازم است برای یک دلیل مشخص، مانند یک امتحان مطالعه کنید، بیشتر برای یادگیری تلاش می‌کنید.
 12. با این حال، بهتر است که فقط برای یک امتحان مطالعه نکنید؛ بلکه باید به چیزهای بزرگ‌تری فکر کنید. مثلا اینکه وقتی انگلیسی را به خوبی یاد گرفتید چه کاری می‌توانید به وسیله آن انجام بدهید که قبلا نمی‌توانستید. کیفیت زندگی شما چقدر بهتر خواهد شد؟
 13. یک هدف بلندمدت برای یادگیری انگلیسی خود تعیین کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.
 14. برای خودتان هدف‌های کوتاه مدت نیز مشخص کنید و با تحقق هر کدام به خودتان پاداش بدهید.
 15. شرایطی ایجاد کنید که در آن «بخواهید» یاد بگیرید؛ نه اینکه مجبور به یادگیری باشید. وقتی که می‌خواهید یاد بگیرید بهتر یاد می‌گیرید.
 16. بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است. به روش‌هایی که قبلا برای شما موثر بوده فکر کنید و همان‌ها را دنبال کنید.
 17. درک کنید که چطور انگلیسی یاد می‌گیرید. ممکن است یادگیری شما با حفظ کردن، خواندن، صحبت کردن، خلاصه کردن یا روش‌های دیگری بهتر انجام شود. ببینید چطور بهتر مطالعه می‌کنید. این هم ممکن است به تنهایی در یک محیط ساکت یا در گروه باشد.
 18. کمک بخواهید! اگر چیزی را متوجه نمی‌شوید، باید از کسی بپرسید. از معلم، همکلاسی‌ها، دوستانتان کمک بگیرید. بخش پرسش و پاسخ ما هم بدون شک برای شما سودمند خواهد بود.
 19. مرور کنید! مرور کنید! مرور کنید! اطمینان حاصل کنید که زمان کافی و وافی برای مرور مطالبی که در گذشته فرا گرفته‌اید اختصاص می‌دهید؛ حتماً شنیده‌اید که می‌گویند زبان فرّار است!
 20. مطالعه انفرادی با زمان بیشتر از 30 دقیقه زیاد کارآمد نخواهد بود. مرتباً زمان استراحت برای خودتان در نظر بگیرید، در هوای تازه تنفس کنید و کمی راه بروید.
 21. برای رفتن به سطح بعد عجله نکنید. فعلاً بر سطح کنونی خود تمرکز کنید.
 22. بیشتر از تلویزیون، به دنبال فایل‌های ویدیویی باشید. بهتر است از چیزی استفاده کنید که اگر برای بار اول متوجه نشدید بتوانید دوباره تماشا کنید.
 23. تلویزیون برای درک مطلب فقط به شما یک بار فرصت می‌دهد و به عبارتی فرصت تکرار برایتان فراهم نمی‌کند. این برای فراگیران سطوح بالا بهتر است و می‌تواند تمرین بسیار خوبی برای صحبت با کسانی باشد که زبان مادری‌شان انگلیسی است. با این کار به نحوی خودتان را تمرین می‌دهید که مجبور نباشید از طرف مقابل بخواهید تا گفته خود را تکرار کند.
 24. کتاب‌های داستان سطح بندی شده بخوانید. این کتاب‌ها مخصوصاً برای سطح شما نوشته شده‌اند. یک رمان کامل را بخوانید. شما می‌توانید! پس از مطالعه آن احساس بسیار خوبی خواهید داشت.
 25. کتاب‌های کودکانه کلمات ساده‌تری دارند و جایگزین خوبی برای کتاب‌های داستان سطح بندی شده‌اند. اگر احساس می‌کنید که سطح زبانتان خیلی پایین است، یادگیری انگلیسی را با این کتاب‌های ساده شروع کنید.
 26. روزنامه‌ها جای خوبی برای پیدا کردن ساختارهای مجهول هستند. یک مقاله را کاملاً مطالعه کنید و ببینید که آیا می‌توانید جملات مجهول آن را پیدا کنید.
 27. ابتدا متن را فقط برای درک مفهوم کلی آن بخوانید. نگران این نباشید که تک تک کلمات را متوجه نمی‌شوید. پس از مطالعه اولیه، دوباره متن را بخوانید و معنی کلمه‌های جدید را پیدا کنید.
 28. اگر معنی کلمه‌ای را در جمله متوجه نمی‌شوید، به کلمه‌های اطراف آن نگاه کنید. معمولاً این کلمات به شما سرنخ می‌دهند. سعی کنید معنی واژه را از بافتی که در آن به کار رفته حدس بزنید.
 29. ریشه کلمات را یاد بگیرید. این به شما کمک می‌کند بتوانید معنی کلمات را حدس بزنید. مثلا: Scrib= نوشتن، min= کوچک. ما در ویدیوکارد یک مجموعه کامل با عنوان ویدیوکاردهای وندها و ریشه‌ها را به همین موضوع اختصاص داده‌ایم که می‌توانید از آنها استفاده کنید.
 30. وقتی کلمه جدید یاد می‌گیرید، به شکل‌های دیگر آن نیز توجه کنید: مثلاً Beautiful (صفت)، beauty (اسم)، beautifully (قید).
 31. پیشوندها (dis-، un-، re-) و پسوندها (-ly، -meant، -ful) را یاد بگیرید. این به شما کمک می‌کند که بتوانید معنی کلمات را درک کنید و دامنه لغات خود را افزایش دهید. در دو مورد بالاتر به ویدیوکاردهای کاربردی وندها و ریشه‌ها اشاره کردیم که می‌توانید از آنها بهره ببرید.
 32. انگلیسی برخلاف ژاپنی یا فرانسوی از «استرس» (Stress) بر روی بخش‌ها یا سیلاب‌های کلمات استفاده می‌کند. این یعنی بخش مشخصی از یک کلمه با فشار یا تأکید بیشتری تلفظ می‌شود. بخش‌های کلمات جدید (سیلاب‌ها) را بشمارید و ببینید استرس روی کدام بخش است. هر کلمه فقط یک استرس دارد و این استرس هم همیشه روی یک حرف صدادار (مصوت) است. فعل‌های دو سیلابی روی دومین سیلاب استرس می‌گیرند (beGIN). اسم‌های دو سیلابی (TEAcher) و صفت‌های دو سیلابی (HAPpy) روی اولین سیلاب خود استرس دارند.
 33. اگر واقعاً به دنبال یادگیری انگلیسی هستید، هر جا که می‌توانید از انگلیسی استفاده کنید. به همین سادگی!
 34. از زبان خودتان به انگلیسی ترجمه نکنید. برای روان‌تر شدن به انگلیسی «فکر» کنید. با خودتان حرف بزنید… البته نه در اتوبوس چون مردم فکر می‌کنند که …!
 35. شما نمی‌توانید انگلیسی را فقط از کتاب یاد بگیرید؛ این هم مثل رانندگی است. فقط زمانی می‌توانید زبان انگلیسی را درست و برای همیشه به ذهن بسپارید که عملاً از آن استفاده کنید.
 36. به خاطر داشته باشید که طبیعی‌ترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی، صحبت کردن و به کار بردن زبان است.
 37. یک دفتر خاطرات انگلیسی برای خودتان درست کنید. با نوشتن چند جمله در روز آغاز کنید و سپس خود را به نوشتن بیشتر عادت دهید.
 38. چرا یک وبلاگ انگلیسی راه نمی‌اندازید تا نوشته‌های خود را با مردم دنیا به اشتراک بگذارید؟
 39. برای اینکه نویسنده بهتری شوید، بدون اینکه نگران گرامر یا املای کلمات باشید، ایده‌ها و فکرهایی که به ذهنتان می‌رسد را روی کاغذ بنویسید. سپس به ساختار فکر کنید و تلاش کنید تا مطلب خود را با گرامر و املای درست بنویسید. نهایتاً برای بررسی اشتباهات، خودتان آن را بازخوانی کنید یا این کار را به شخص دیگری بسپارید.
 40. به علامت گذاری‌های خود دقت کنید؛ چرا که می‌تواند مفهوم جمله شما را کاملاً دگرگون کند. به تفاوت بین این دو جمله دقت کنید: ” A woman without her man is nothing” و ” A woman: without her, man is nothing” !
 41. از ته دلتان آواز بخوانید! به همه نشان بدهید چه صدای زیبایی دارید! ترانه‌های انگلیسی را یاد بگیرید و برای بهبود روانی و تن صدا (intonation) همراه با آنها بخوانید. می‌دانید کارائوکه یا داب اسمش چیست؟
 42. یک دوست مکاتبه‌ای برای یادگیری انگلیسی پیدا کنید یا از چت روم‌ها، فروم‌ها و سایت‌های اجتماعی استفاده کنید. در شرایطی که نمی‌توانید و نمی‌توانیم با گویشورهای زبان اصلی به‌صورت حضوری ارتباط برقرار کنیم، این بهترین کار ممکن است.
 43. به منابع آموزشی زبان گوش کنید و تکرار کنید. به چند جمله گوش کنید و بعد هر چه شنیده‌اید را تکرار کنید. بر ریتم و آهنگ جملات تمرکز کنید.
 44. یک رادیوی انگلیسی زبان را دنبال کنید. حتی اگر به طور مداوم هم به آن گوش نکنید، باز هم به گوش‌های خود تمرین می‌دهید.
 45. سی‌دی‌ها و منابع صوتی انگلیسی را با صدای خودتان همراهی کنید. در همان زمان پخش با صدای بلند آنچه گفته می‌شود را همراهی کنید. این هم برای تقویت مهارت شما در حفظ آهنگ، تلفظ و ریتم بسیار عالی است.
 46. دیکته بنویسید. به یک سی دی یا دوست خود گوش کنید و آنچه می‌شنوید را بنویسید.
 47. هیچ کس دوست ندارد به صدای خودش گوش کند؛ اما کمی شجاعت به خرج دهید و این کار را امتحان کنید! صدای خودتان را ضبط کنید و به تلفظ و آهنگ آن گوش کنید. این به شما کمک می‌کند تا بخش‌هایی که در آنها مشکل دارید را شناسایی کنید.
 48. از معلم خود برای ضبط درس‌هایش اجازه بگیرید. این برای مرور دوباره بسیار مفید است. علاوه بر این می‌توانید به صحبت‌ها و آهنگ تلفظ معلم خود نیز با دقت بیشتری گوش کنید.
 49. از یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید؛ چرا که به شما کمک می‌کند تا به انگلیسی فکر کنید و ترجمه نکنید.
 50. اگر دیکشنری انگلیسی به انگلیسی به نظرتان ترسناک می‌آید، دیکشنری‌های مخصوص فراگیران زبان (Learner’s dictionaries) برای سطح شما نیز وجود دارند که استفاده از آنها می‌تواند به یادگیری انگلیسی شما کمک کند.یادگیری زبان
 51. بیش از حد به دیکشنری وابسته نشوید. دیکشنری باید به شما کمک کند؛ نه اینکه تبدیل به معلم شما شود. سعی کنید به جای اینکه مستقیماً به سراغ دیکشنری بروید معنی کلمات را حدس بزنید.
 52. کار را رها نکنید! مثبت باشید! بعضی اوقات احساس می‌کنید به آن سرعتی که باید یاد نمی‌گیرید. همه چنین احساسی را داشته، دارند یا خواهند داشت! نگران نباشید. بالاخره به چیزی که می‌خواهید خواهید رسید.
 53. لذت ببرید! ما در زمانی که کاری برایمان جالب و سرگرم کننده است بهتر و بیشتر یاد می‌گیریم.
 54. اگر زمانی که می‌خواهید صحبت کنید، استرس شما را فرا می‌گیرد، قبل از صحبت کردن دو نفس عمیق بکشید. هنگامی‌که احساس آرامش می‌کنید بهتر صحبت خواهید کرد.
 55. با نگاه کردن به منابع آموزشی که قبلا مورد استفاده قرار داده‌اید انگیزه خود را حفظ کنید. هنگامی‌که می‌بینید مطالب آنها حالا چقدر ساده به نظر می‌رسد شگفت زده می‌شوید! بله، تبریک! شما در حال پیشرفت هستید!
 56. به خاطر داشته باشید که هیچ وقت برای شروع یادگیری انگلیسی یا هر زبان دیگری بیش از حد کم سن و سال یا مسن نیستید. برای خود تان بهانه نتراشید. منتظر چه هستید؟
 57. به تعویق انداختن کارها شما را از موفقیت باز می‌دارد. برای توقف این روند باید ببینید که آیا این به تأخیر انداختن برای اجتناب از مطالعه و یادگیری است یا اینکه تبدیل به یکی از عادت‌های بد شما شده است.
 58. اگر هنوز به نتایجی که می‌خواهید دست نیافته‌اید، به معنی این نیست که توان یاد گرفتن یک زبان جدید را ندارید. دلیلش این است که هنوز راه مخصوص یادگیری خودتان را پیدا نکرده‌اید.
 59. برای یادگیری انگلیسی از منابعی استفاده کنید که با سطح شما متناسب است. از تمرین‌های متنی یا شنیداری که بیش از حد دشوار یا آسان هستند استفاده نکنید. از منابعی استفاده کنید که شما را به چالش می‌کشند و با این وجود باعث یاس و ناامیدی شما نمی‌شوند.
 60. نگران لهجه خود نباشید. حفظ لهجه، بخشی از هویت فرهنگی شماست. گویشوران انگلیسی زبان از شنیدن انگلیسی با لهجه لذت می‌برند.
 61. انواع مختلفی از انگلیسی وجود دارد: بریتانیایی، آمریکایی، انگلیسی آفریقای جنوبی و … . هیچ کدام از اینها اشتباه نیستند و همگی اهمیت خودشان را دارند. انگلیسی، انگلیسی است!
 62. با این حال به تفاوت‌های انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی دقت کنید و هر یک را در جای مناسب خود به کار ببرید. مثلا Elevator آمریکایی است و معادل بریتانیایی آن Lift است.
 63. با خودتان کارتهای راهنما (cue card) همراه داشته باشید. اینها کارتهای کوچکی هستند که می‌توانید کلمه‌های جدید را روی آنها بنویسید. هر جا که وقت آزادی پیدا کردید می‌توانید به آنها نگاهی بیندازید. البته نرم افزارهای خوبی برای تلفن همراه هوشمند شما نیز وجود دارند که همین کار را با آنها می‌توانید انجام دهید. نمونه آنها Anki است که در نکات قبلی هم به آن اشاره کردیم و تقریباً برای همه سیستم‌های عامل و گوشی‌ها عرضه شده است.
 64. از برگه‌های یادداشت‌ کوچک رنگی استفاده کنید و آنها را به گوشه و کنار خانه‌تان بچسبانید.
 65. به اهمیت فعل‌های دو کلمه‌ای توجه داشته باشید. صدها عدد از این نوع افعال در انگلیسی وجود دارند و به طور گسترده‌ای نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر چه بیشتر بر آنها تمرکز کنید، بیشتر برای حدس معنی فعل‌های دو کلمه‌ای جدید توانایی به دست می‌آورید و کم کم الگوی آنها را درک می‌کنید.
 66. از احساس درونی خود استفاده کنید. وقتی ببینید که چقدر اولین حدس شما درست از آب در می‌آید شگفت زده می‌شوید. اعتماد به نفس داشته باشید!
 67. به افکار خود سر و سامان بدهید. در مراحل ابتدایی، قبل از صحبت کردن چند ثانیه به این فکر کنید که چه می‌خواهید بگویید. چه بسا واژگان مورد نیاز را یاد داشته باشید؛ اما به خاطر اینکه دقیقاً نمی‌دانید چه می‌خواهید بگویید نتوانید آنها را در یک ساختار درست مرتب کنید.
 68. با افراد جدیدی ملاقات کنید. تلاش کنید تا با انگلیسی زبان‌ها ارتباط برقرار کنید. واضح است که ارتباط حضوری بهتر خواهد بود؛ اما اگر امکانش نیست می‌توانید از نرم افزارهای موبایلی مخصوص این کار استفاده کنید، یا اینکه به سراغ بهترین گزینه بعدی بروید: یعنی با زبان آموزانی که در سطوح بالاتری قرار دارند یا اساتید خود تعامل داشته باشید.
 69. در گفتگوها، شما آغازگر مکالمه باشید. سعی کنید که با استفاده از واژه‌هایی که حاکی از گوش دادن شما به صحبت‌های طرف مقابل است؛ مانند really?، go on…، what happened then و موارد مشابه به ادامه گفتگو کمک کنید. منتظر نمانید تا دیگران سر صحبت را با شما باز کنند؛ خودتان دست به کار شوید.
 70. بحث به راه بیندازید و در بحث‌ها شرکت کنید. دیدگاه خود را درباره موضوع بحث مشخص کرده و از آن دفاع کنید. گوش دادن فعال را یاد بگیرید. روی فردی که در حال صحبت کردن است تمرکز کنید. سعی کنید که تا می‌توانید بیشتر بشنوید. در هنگام دفاع از دیدگاه خودتان گفته‌های سایر شرکت کنندگان را نقل قول کنید و به چالش بکشید.
 71. به خاطر داشته باشید که تمرکز انحصاری بر واژگان برای یادگیری انگلیسی کفایت نمی‌کند. در واقع، می‌توانید حتی به یک طوطی هم لغات انگلیسی را یاد بدهید؛ اما این لغات به خودی خود توانایی صحبت کردن را در طوطی به وجود نمی‌آورد. واژگان هر زبان همانند آجرهای سازنده آن هستند که با وجود اهمیتی که دارند، بدون یک اسکلت محکم چیزی جز مقداری خاک نخواهند بود. این اسکلت یا چارچوب همان گرامر زبان است که به عنوان یک زبان آموز حداقل باید مقداری با آن آشنایی داشته باشید.
 72. افعال انگلیسی زمانهای (Tenses) گوناگونی دارند. دقت کنید که همه این زمانها لزوماً معادل دقیقی در فارسی ندارند؛ لذا باید با کاربردها و شرایط مختلف استفاده از آنها آشنا باشید.
 73. فعل‌های بی قاعده (Irregular Verbs) بسیاری در زبان انگلیسی وجود دارد که حتماً باید آنها را حفظ کنید. البته با تکرار مکرر حالت‌های مختلف این افعال در جاهای مختلف به تدریج این شکل‌های گوناگون در ذهنتان می نشنید.
 74. با زبان درگیر باشید. دقت کنید که اگر از یادگیری زبان و استفاده از آن فاصله بگیرید، سطح زبانی شما به تدریج تضعیف می‌شود و همه تلاش‌هایتان بر باد خواهد رفت.
 75. اگر در امتحان زبان (چه در مدرسه یا در آزمون‌های مختلف دیگر) نمره خوبی نگرفتید انگیزه خود را از دست ندهید. در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که فراگیر می‌تواند نمره خوبی در آزمون‌ها کسب کند، اما توانایی تعامل و گفتگو به انگلیسی را ندارد. اگر به راحتی می‌توانید به انگلیسی صحبت کنید باید به خودتان افتخار کنید.
 76. به خاطر داشته باشید که تا وقتی که حداکثر تلاشتان را برای یادگیری انگلیسی کرده باشید، هر نتیجه‌ای که به دست بیاورید موفقیت محسوب می‌شود.
 77. با یکی از دوستانتان انگلیسی یاد بگیرید. از این طریق یک یار تمرینی خواهید داشت و می‌توانید به همدیگر انگیزه بدهید.
 78. به خاطر داشته باشید که املای انگلیسی در بسیاری از موارد با تلفظ آن یکی نیست؛ بنابراین لازم است که با الفبای فونتیک (Phonetic Alphabet) آشنایی پیدا کنید. از این طریق، بدون نیاز به شنیدن تلفظ کلمه می‌توانید نحوه بیان آن را از روی دیکشنری بخوانید.
 79. با تلفظ صدای شوآ (schwa یعنی صدای [ə]) آشنا شوید. شوآ پرکاربردترین مصوت در زبان انگلیسی است. به عنوان مثال، صدای a در about و u در supply از این نوع است.
 80. به خاطر داشته باشید که با بالا رفتن سطح دانش و توانش زبانی‌تان، به زمان بیشتری برای بهبود آن نیاز خواهید داشت. معمولاً سریع‌ترین پیشرفت برای افراد مبتدی اتفاق می‌افتد. بنابراین تصور نکنید که دیگر چیزی یاد نمی‌گیرید؛ حقیقت این است که پیشرفت شما به طور طبیعی کندتر و نامحسوس‌تر می‌شود.
 81. به تطابق نوع زبانی که به کار می‌برید با موقعیتی که در آن قرار دارید توجه داشته باشید. استفاده از اصطلاحات کوچه بازاری یا slang با دوستان شاید ایرادی نداشته باشد؛ اما به کار بردن این الفاظ در یک جلسه کاری فاجعه می‌آفریند. بنابراین هر کلمه و عبارتی که یاد می‌گیرید به کاربرد آن نیز توجه داشته باشید.
 82. معمولاً نوشته‌های کتاب‌ها و حتی کتاب‌های آموزشی با سخن گفتن معمولی و خودمانی مردم فرق می‌کند. برای یادگیری زبان رایج محاوره‌ای و slang فیلم تماشا کنید.
 83. شاید یاد گرفتن اصطلاحات انگلیسی دشوار باشد؛ اما استفاده از آنها به کلام شما آب و رنگ و جلوه طبیعی‌تری می‌دهد.
 84. انگلیسی زبان‌ها در اغلب موارد، کلمات را در هنگام تلفظ به هم پیوند می‌دهد؛ به نحوی که دو کلمه مانند یک کلمه به نظر می‌رسند. به زبان ساده، کلماتی که به صدای صامت یا مصوت ختم می‌شوند را به کلماتی که با آواهای مصوت شروع می‌شوند پیوند می‌دهند و حتی گاهی تلفظ دو کلمه را عوض می‌کنند. به عنوان مثال، have to را به شکل hafta تلفظ می‌کنند. برای بهبود مهارت‌های شنیداری و تلفظ خود به این موارد توجه داشته باشید و تا می‌توانید تمرین کنید.
 85. از اینترنت استفاده کنید. اینترنت پر از منابع مختلفی است که می‌تواند به یادگیری بهتر و بیشتر شما کمک کند؛ به عنوان نمونه می‌توانیم به BBC Learning English و همین سایتی که در آن هستید اشاره کنیم. یک جستجوی ساده انبوهی از گزینه‌های مختلف را در برابر شما قرار خواهد داد.
 86. نقاط قوت و نقاط ضعف خود را مشخص کنید. بخش‌هایی که می‌خواهید و باید آنها را بهبود بدهید مشخص کنید و روی آنها کار کنید. البته نباید نقاط قوت خود را فراموش کنید؛ بلکه باید به خاطر تلاشی که کرده‌اید به خودتان تبریک بگویید.
 87. اشتباهاتتان را فراموش کنید. اشتباهات زبانی معمولاً پس از مدتی تکرار در ذهن فراگیران ریشه می‌کنند و فراموش کردن آنها بسیار دشوار می‌شود. در صورتی که چنین مشکلات ریشه داری را پیدا کردید به صورت جداگانه بر روی آنها تمرکز کنید و با تکرار و تمرین، حالت درست را جایگزین کرده و فراموششان کنید.
 88. از حروف تعریف (a/an و the) مناسب استفاده کنید. به کاربرد صحیح an (قبل از حروف صدادار، مانند i، o، e، u و a) توجه داشته باشید. استفاده نادرست از این حروف از آن اشتباهات زبانی نابخشودنی است!
 89. برای روان‌تر کردن زبانتان از تکنیک image training یا تمرین تصویری استفاده کنید. به این منظور می‌توانید موقعیت‌های مختلف و عبارات و جملاتی که در آنها رد و بدل می‌کنید را تصور کنید. به عنوان مثال، غذا خوردن در رستوران را در ذهنتان تصور کنید و یک سناریوی کامل از آنچه که از ورود تا خروج شما اتفاق می‌افتد را اجرا کنید.
 90. به تناسب حرکات بدن و همچنین علائم مختلفی که در زبان خود از آنها استفاده می‌کنید با زبان مقصد (یعنی انگلیسی) توجه داشته باشید. به عنوان نمونه، نشان دادن علامت V به معنی Victory یا پیروزی در حالتی که کف دستتان به سمت طرف مقابل باشد ایرادی ندارد. اما اگر کف دستتان را به سمت خودتان بگیرید و طرف مقابل شما یک بریتانیایی باشد دارید به او توهین می‌کنید!
 91. آسان‌ترین مورد: بخوابید! به خاطر داشته باشید که پس از یک خواب خوش شبانه می‌توانید بهتر تمرکز کنید و بیشتر و بهتر یاد بگیرید.
 92. در صورت امکان، به یک کشور انگلیسی زبان بروید و در دوره‌های آموزش زبان آنجا شرکت کنید.
 93. اگر در کشورهای خارجی تحصیل می‌کنید فقط با هم‌میهن‌های خودتان وقت نگذرانید؛ بلکه با حضور در جمع‌های غیر ایرانیان و حتی اجاره شراکتی یک آپارتمان با افراد غیر ایرانی، توانایی تعامل و زبانتان را تقویت کنید.
 94. اگر می‌توانید یک شغل در خارج برای خودتان پیدا کنید یا یک دوره کارآموزی در یک کشور دیگر بگذرانید.
 95. یک معلم توانمند پیدا کنید و برای یادگیری انگلیسی از او کمک بگیرید. به این منظور می‌توانید از اینستاگرام هم استفاده کرده و از دانش مدرسین زبان استفاده کنید.
 96. به خاطر داشته باشید که هیچ کس نمی‌تواند «کل» زبان انگلیسی را یاد بگیرد. توجه کنید که شما حتی نمی‌توانید همه چیز زبان مادری خودتان را یاد بگیرید! بنابراین انتظار بیجا نداشته باشید و فقط در جهت بهبود توانمندی مورد نظرتان تلاش کنید.
 97. پس از آنکه به یک سطح پایه از زبان انگلیسی رسیدید، روش‌های مختلف بیان یک مفهوم را یاد بگیرید (مثلاً روش‌های گوناگون احوالپرسی یا تشکر کردن و پاسخ به تشکر). از این طریق، صحبت کردن با شما برای مخاطب جذاب‌تر می‌شود.
 98. برای یادگیری زبان جدیت به خرج بدهید. مثلاً اگر کلاس می‌روید روی درس تمرکز کنید؛ دیر نرسید؛ گوشی‌تان را خاموش کنید و … . اگر خودآموز کار می‌کنید هر روز چند ساعت وقت بگذارید و از روش‌های متنوع استفاده کنید تا زود خسته نشوید.
 99. یک مکان ساکت و آرام برای مطالعه کردن و یادگیری انتخاب کنید: جایی که بتوانید 100 درصد تمرکز داشته باشید.
 100. و نکته آخر اینکه از ویدیوکارد استفاده کنید! بسته به دانش مقدماتی‌تان می‌توانید از مجموعه‌های مختلف لغات انگلیسی، مانند مجموعه کتاب 504 واژه ضروری یا مجموعه کتاب 1100 واژه اساسی استفاده کنید. به علاوه، مجموعه‌های اصطلاحات کتاب 101 اصطلاح انگلیسی آمریکایی و همچنین کلیپ‌های آموزشی ویدیوکارد نیز بسیار سودمند و کاربردی است. چنانچه در هر موردی به سؤالی برخوردید می‌توانید در زیر ویدیوکارد مورد نظر برای ما پیام بگذارید. اگر سؤالتان کلی‌تر است بخش پرسش و پاسخ سایت ویدیوکارد در خدمت شماست. موفق و پیروز باشید.

● آخرین به‌روزرسانی:

برای استفاده بهینه از سایت، در کمتر از یک دقیقه به جمع کاربران رسمی ویدیوکارد بپیوندید.

دانلود مجموعه کامل ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه ضروری

با تهیه یکی از بسته های آموزشی کتاب 504 واژه می توانید همه ویدیوکاردهای کتاب 504 واژه و فایلهای صوتی کلمه ها و جملات را یکجا دانلود نمایید. (روی نام بسته کلیک کنید)
  • با انتخاب بسته خودآموز، محتوا برای دانلود در اختیار شما قرار می گیرد.
  • با انتخاب بسته طلایی حامی، علاوه بر دسترسی به قسمتهای اختصاصی سایت، یک مدرس را همیشه در کنار خود خواهید داشت.
 • با انتخاب بسته مدرسان، علاوه بر پشتیبانی، فایلهای صوتی به صورت مقطع در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Mehdi Peivandiزهرا Recent comment authors
  تنظیمات اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتری رای
اطلاع رسانی درباره
زهرا
مهمان
زهرا

جالب بود، ممنون.

فهرست
فروش ویژه ویدیوکاردهای کتاب 504 با قیمت استثنایی!
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مشاهده پیشنهاد